„Hazatérnek” a fővárosból a vásárhelyi alkotók

Június 3-án nyílik meg a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban a Vásárhelyi Művészélet 1900-1990 című kiállítás. Bár a tárlat anyagát a fővárosi Várkert Bazárban az év elején már láthatta a kiállítást nagy számban felkereső közönség, azonban a vasárnap délben nyíló kiállítás mégis más lesz, több szempontból is – ígérte a tárlatot a csütörtöki sajtóbejáráson bemutató Fertőszögi Péter művészettörténész.

Fertőszögi Péter művészettörténész, Kovács Gábor Művészeti Alapítvány elnöke

- A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány és a Tornyai János Múzeum eddigi együttműködése során a galéria közreműködésével érkeztek kiállítások Vásárhelyre, most azonban visszahoztuk Vásárhelynek a város művészetének közel egy évszázadát bemutató tárlatot – fogalmazott az alapítvány elnöke.

A képek többsége a Tornyai János Múzeum gyűjteményéből származik, azonban a műtárgyak jelentős része a hódmezővásárhelyi Polgármesteri Hivatal helyiségeit díszítik, de számos festmény és plasztika került a kiállításba a Magyar Nemzeti Galéria, a szentendrei Ferenczy Múzeumból, a szentesi Koszta József Múzeumból, a szegedi Móra Ferenc Múzeum anyagából és magángyűjtőktől is. A több mint másfélszáz festményt, szobrot és grafikát felvonultató anyag hűen reprezentálja a 20. századi vásárhelyi képzőművészeti élet gazdagságát és sokszínűségét.

A kiállítás koncepciója szerint a múzeum földszinti termeiben állították ki az „aranykor”, a kezdetektől az első világháborúig terjedő időszak műtárgyait, míg az emeleti termekben a két világháború közötti, illetve a második világháború utáni időszak, így a Vásárhelyi Őszi Tárlatok sorozatához kapcsolódó alkotások kaptak helyet.

Marosvölgyi Gábor művészettörténész, a tárlat kurátora

– A múzeumba betérőket a kiállítás tematikájának részleteit bemutató egy-egy alkotás fogadja, amely különbség a Várkert Bazárban megvalósított kiállításhoz képest – hívta fel a figyelmet Marosvölgyi Gábor művészettörténész, a tárlat kurátora. A földszint belső termében a tájat, a tanyavilágot és az itt élő embereket ábrázoló alföldi festészet kialakulásáig viszik vissza a látogatókat. Itt kaptak helyet az „alapító atyák”, Tornyai János, Rudnay Gyula, Endre Béla, valamint a szobrászok, Pásztor János és Kallós Ede alkotásai, míg az emeleti termekben Barcsay Jenő és Frank Frigyes képei vezetnek el a Vásárhelyi Őszi Tárlatok 1954. évi indulásáig. Kohán György, Németh József, Kurucz D. István alkotásaival találkozhatnak itt a látogatók, majd az 1970-es, 1980-as éveket megidéző művek kerülnek a falakra és posztamensekre. Külön termet szentel a kiállítás a grafikáknak, s különlegesség a Fejér Csaba és Tóth Menyhért alkotásait párhuzamba állító kiállító terem.

« » 2024 március