Kass János relikviáival gazdagodott a Tornyai János Múzeum

A hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában július 21-ig látogatható Kass János gyűjteményes kiállítása, amelyet néhány hete Sárközi Mátyás nyitott meg. A József Attila-díjas író nem üres kézzel érkezett Vásárhelyre: a Tornyai János Múzeum képzőművészeti gyűjteményét számos Kass-relikviával gyarapította.

Sárközi Mátyás gyermekként ismerkedett meg a szegedi születésű grafikusművésszel, akit később londoni otthonában is többször vendégül látott, galériájában képeit rendszeresen bemutatta, sőt a Londoni Magyar Kulturális Intézetben rendezett kiállítását ő maga nyitotta meg. Kass Londonban ismerkedett meg az akkor már híres film-animátorral, John Halas-szal, akivel együtt készítették el a világ első digitális animációs filmjét, a Dilemmát, amely megtekinthető a vásárhelyi tárlatban elhelyezett monitoron is.

Sárközi Mátyás Miklós Péternek, a Tornyai János Múzeum igazgatójának és Képiró Ágnesnek, a közgyűjtemény művészettörténészének adott át tizenhárom relikviát, közöttük Kass kézzel írott levelét, négy, Kass János által tervezett bélyeget elsőnapos bélyegzéssel ellátott borítékkal, egy lektori véleményt a művész Fejek című sorozatáról, egy karácsonyi képeslapot, amelyet Kass és John Halas közösen készített, valamint két fényképet és Kass gyászjelentését is.

(Kass János kiállításáról itt olvashatja írásunkat.)