Kétszáznál is több Tornyai-alkotás a vasárnap nyíló tárlaton

Április 28-án, vasárnap délben nyílik meg Tornyai János gyűjteményes kiállítása a festőművész nevét viselő hódmezővásárhelyi múzeumban. A még rendezés alatt álló nagyszabású tárlatot sajtóbejáráson mutatta be csütörtökön Miklós Péter múzeumigazgató és a tárlat kurátora, Nagy Imre művészettörténész a médiumok munkatársainak.

A Tornyai emlékév fontos eseményén a közgyűjtemény tíz időszaki kiállítótermében a százötven éve született művész több mint kétszáz alkotása kerül bemutatásra. Az év első hónapjaiban Tornyai életműve előtt tisztelegve a múzeum bemutatta az alkotó néprajzi gyűjtésének tárgyait, amelyek a közgyűjtemény néprajzi gyűjteményének alapjait adták, s az év további részében az intézmény kiadványokkal és konferenciával is emlékezik névadójára.

A vasárnap nyíló, Gyönyörködő lélekkel festeni címet viselő gyűjteményes kiállításon a festőművész különböző korszakait, formanyelvének, látásmódjának alakulását is követhetik a látogatók, s bár a tárlat főként a vásárhelyi múzeum anyagán alapul, mindemellett számos fővárosi és vidéki kiállítóhely Tornyai-művei is láthatóak lesznek.

A kiállítás egyfajta, nem szorosan vett időrendiséget követ. A Magyar Nemzeti Galériából érkeznek a tárlatra azok a Tornyai életpályájának elején készült, nagyméretű képek, amelyek számos díjat hoztak a művésznek, de a bemutatnak festményeket abból a 718 Tornyai-alkotásból, amelyek a művész özvegyének halálát követően, 1984-ben kerültek elő az egykori műteremlakás padlózatából.

A kiállítás kurátora elmondta: bár Tornyai pályája elején a magyar parasztság és az Alföld ikonikusnak tekinthető témáit festette, azonban később az Alföldet újfajta látásmóddal és színvilággal ábrázolta, majd ezt követően, a Baján és Szentendrén töltött évek alatt teljesedett ki színgazdag és rendkívül oldott festészete, amely új kategóriát nyitott a korabeli magyar festészetben.

A kiállítást április 28-án, vasárnap Miklós Péter múzeumigazgató köszöntőjét követően Keserü Katalin professzor, Széchenyi-díjas művészettörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem egykori tanszékvezetője nyitja meg, a vernisszázs zenei közreműködője Suhanyecné Puskás Barbara gordonkaművész. A gyűjteményes kiállítást szeptember 15-ig kereshetik fel a látogatók a Dr. Rapcsák András úti kiállítóhelyen.