Koszta József gyűjteményes kiállítása

Igazi képzőművészeti szenzációval készül a Tornyai-múzeum: az alföldi festészet mágikus erejű, ám méltatlanul mellőzött alkotójának, Koszta József festőművésznek közel hat évtizede - sem együtt sem külön-külön - nem látott műveiből álló gyűjteményes kiállítás nyílik március utolsó vasárnapján.

20. századi festészetünk egyik legmarkánsabb képviselőjére, Koszta Józsefre (1861-1949) sajnálatosan kevés fény irányult az utóbbi évtizedekben. Kisebb kiállításoktól eltekintve utolsó gyűjteményes tárlatára a Nemzeti Szalonban került sor a halála előtti évben, 1948-ban. Koszta József, az alföldi festészet sajátos alkotója a szentesi tanyavilágban találta meg képeinek vezértémáit, főleg a paraszti életet, az alföldi tájakat dolgozta fel műveiben. Belső indulattól fűtött festményeit már kezdettől fogva jellegzetesen magyarnak tartották szerte a világban: színgazdag és mélyértelmű alkotásai frappánsan adják vissza a nép és az általa lakott táj kapcsolatát.

Koszta József: Tanya boglyákkal
1930-as évek,olaj, vászon, 45×59,5 cm, Koszta József Múzeum, Szentes

Koszta József példamutató munkásságából minden eddiginél teljesebb keresztmetszetet nyújtó, több, mint másfélszáz kiemelkedő kvalitású festményt, rajzot és számos dokumentumot felsorakoztató tárlatra úgy válogatták össze a kiállítás kurátorai, Szinyei Merse Anna és Fertőszögi Péter a köz- és magángyűjteményekben őrzött munkákat, hogy a főműveken kívül Koszta festészetének kevésbé ismert, korszerű vonulatát is megismerhesse a közönség.

Koszta József: Malom putrikkal
1916 körül, olaj, vászon, 45×52,5 cm, magángyűjtemény

A Tornyai János Múzeum, a KOGART, a Magyar Nemzeti Galéria és a szentesi Koszta József Múzeum közös kiállítása március 30-án, vasárnap délben nyílik meg a hódmezővásárhelyi közgyűjteményben.

Koszta meghívó