Plohn József munkásságáról tartott előadást Bernátsky Ferenc történész

Plohn József ikonikus műterme elevenedett meg tegnap délután Bernátsky Ferenc történész segítségével a Tornyai János Múzeumban. A Lucien Hervé Kamera Klub szervezésében létrejött vetítéssel egybekötött előadás a város leghíresebb fényképészének világába és munkamódszerébe engedett betekintést.

Plohn József műterme 1869-től 1944-ig, 75 éven keresztül működött Hódmezővásárhely belvárosában, az Andrássy utcán. Maga az épület már nem áll, de helyére tábla emlékeztet, a múlt fontos lenyomataként.

-Műteremében rengeteg vásárhelyi polgárt megörökített, akár esküvői képeket, akár igazolványfényképeket készített. Folyamatosan járta a várost és környékét is, az épületeket, az építkezéseket fotózta. A határban található gazdaságokat is rendszeresen lencsevégre kapta, ezért munkái igenis dokumentumértékűek- mondta Bernátsky Ferenc, a Tornyai János Múzeum történésze, muzeológusa.

a Plohn műterem 75 éves története
Dömötör Mihály (b) fotóművész, a Lucien Hervé Kamera Klub elnöke és Bernátsky Ferenc (j) történész-muzeológus a Plohn műterem 75 éve című előadáson a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
Fotó: Baranovszky Jenő

Plohn József helytörténeti szempontból megkerülhetetlen Hódmezővásárhelyen. A múzeumnak ezért az a célja, hogy fennmaradt fényképeit összegyűjtse. Jelenleg mintegy 2200 darabos Plohn gyűjteménnyel büszkélkedhet a vásárhelyi intézmény.

-Az utóbbi években számos felvétel került be a múzeum gyűjteményébe, valamelyik fizikai valójában is, valamint pedig digitális formában, ugyanis a tulajdonos a helytörténeti gyűjtemény rendelkezésére bocsátotta. Kiemeltem foglalkozunk még a Plohn honvédképek együttesével is. Sikerült kimutatni, hogy ezek a fotók nem egyidőben készültek. 1894-95 között készült mintegy 80 kép, míg további 70 darab már 1902-ben- tette hozzá Bernátsky Ferenc.

A mai napig nem lehet tudni viszont, hogy mikor és kiről készítette Plohn József utolsó felvételét, műterméből is mindössze két fényképezőgép maradt meg az utókor számára.

Forrás: Vásárhelyi Televízió