2024. április 20., Szombat

Sajtó ROVAT CIKKEI

Első < 1234567 > Utolsó
Izgalmas látnivalót kínál a Tornyai-múzeum régészeti tárlata azoknak, akik szeretnének többet megtudni arról, kik éltek előttük Hódmezővásárhelyen. Pintér-Nagy Katalin egyetemi adjunktus tart kurátori tárlatvezetést pénteken délután. [...]
Még néhány napig, március 26-ig látogatható a fennállásának negyedszázados jubileumát ünneplő Vásárhelyi Kerámia Szimpózium anyagából válogató tárlat a Tornyai János Múzeum emeletén. De nem csupán a kiállítással ünneplik az elmúlt 25 évet: a Kerámiaművészet 10 ezer éve Hódmezővásárhelyen címmel tartottak...
Kilenc évadon van már túl a Korok, kultúrák, lelőhelyek előadássorozat, amelyből immár az 5. kötet készült el, hogy az ismeretterjesztő anyagot minden érdeklődő a kezébe vehesse.
Kiadta a vásárhelyi Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ a Korok, kultúrák, lelőhelyek című régészeti sorozat 2022-es és 2023-as előadásainak tanulmánykötetét.
Bél Mátyás történész születésének évfordulója alkalmából szervezte meg a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület a honismeret napjának megyei ünnepségét a Tornyai János Múzeumban.
A honismeret napját ünnepelték Vásárhelyen.
A vásárhelyi Tornyai János Múzeumban tartotta meg honismereti napi vármegyei ünnepségét a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület pénteken.
A Csongrád Megyei Honismereti Egyesület a honismeret napjának megyei ünnepségét ma délután tartja a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban.
Szinte megelevenednek a századfordulón készült felvételek.
A Tornyai János Múzeumban rendezi meg március 17-én délután a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület a honismeret napjának megyei ünnepségét.
A „barbár” lovas íjászat kizárólagosságát cáfolta Pintér-Nagy Katalin egyetemi adjunktus az avarok harcmodoráról és fegyverzetéről szóló előadásán a Tornyai János Múzeumban. Vadászati felkészülésekről, harctéri pszichológiai hadviselésről is sokat elárult.
Terendi Viktóra, a Tornyai János múzeum néprajzkutatója az ekkor fogyasztott ételekről és azon népszokásokról beszélt a Promenad24 hírportálnak, amelyek a Húsvét előtti időszakot jellemezték.
Bár csak 1977 óta ünneplik szerte a világban a nőnapot hivatalosan, már jóval korábban is megtartották ezt a napot. Ma már inkább a virágokról és desszertekről szól, de nem volt ez mindig így. No de honnan ered e a nap és mi célból jött létre? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Terendi Viktóriával...
Már javában tart a nagyböjt. Terendi Viktória hódmezővásárhelyi néprajzkutató a Rádió 7-nek elmondta: ez az időszak hamvazószerdán kezdődött és a húsvét előtti negyven napot jelenti. A hetedik század óta szokássá vált nagyböjt alatt Vásárhelyen is jelentősen megváltoztak az étkezési szokások.
A Tornyai János Múzeum Kirakat Galériájának legújabb kiállításán Fekete János Üvöltő bölény című 1963-ban készült szobra látható.
Kényszerű megoldásként költöztetett művészetet kirakatába a vásárhelyi Tornyai János Múzeum. De a pandémia galéria népszerűsége folytatást kívánt. Most éppen az Üvöltő bölény című szoborral.
Németh József festőművész alkotásaihoz napjainkban nagyon nehéz hozzájutni. Most viszont megcsillanhat a remény a gyűjtők, közintézmények előtt. A szegvári önkormányzat eladja a művész 7 darabos pannósorozatát.
A „barbár” lovasíjászat kizárólagosságát cáfolta Dr. Pinté Nagy Katalin egyetemi adjunktus Az avarok harcmodora és fegyverzete előadásán Hódmezővásárhelyen. A legújabb régészeti kutatások ugyanis arra világítanak rá, hogy ennek a nomád népnek a hadserege sokkal összetetteb volt, mint korábban gondolták...
A magyar történeti festészet kimagasló alakja, Benczúr Gyula alkotásaiból és személyes tárgyaiból álló kiállítás várja a látogatókat a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban. Több mint harminc Benczúr alkotás, köztük gyerekkorában készített első grafikái is láthatóak most Hódmezővásárhelyen.
Századfordulós Vásárhely, ahogyan Kiss Lajos látta címmel jelent meg kötet Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatójának szerkesztésében.
Első < 1234567 > Utolsó