2024. november 23., Szombat

Sajtó ROVAT CIKKEI

Első < 6789101112 > Utolsó
A Tornyai János Múzeumban rendezi meg március 17-én délután a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület a honismeret napjának megyei ünnepségét.
A „barbár” lovas íjászat kizárólagosságát cáfolta Pintér-Nagy Katalin egyetemi adjunktus az avarok harcmodoráról és fegyverzetéről szóló előadásán a Tornyai János Múzeumban. Vadászati felkészülésekről, harctéri pszichológiai hadviselésről is sokat elárult.
Terendi Viktóra, a Tornyai János múzeum néprajzkutatója az ekkor fogyasztott ételekről és azon népszokásokról beszélt a Promenad24 hírportálnak, amelyek a Húsvét előtti időszakot jellemezték.
Bár csak 1977 óta ünneplik szerte a világban a nőnapot hivatalosan, már jóval korábban is megtartották ezt a napot. Ma már inkább a virágokról és desszertekről szól, de nem volt ez mindig így. No de honnan ered e a nap és mi célból jött létre? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Terendi Viktóriával...
Már javában tart a nagyböjt. Terendi Viktória hódmezővásárhelyi néprajzkutató a Rádió 7-nek elmondta: ez az időszak hamvazószerdán kezdődött és a húsvét előtti negyven napot jelenti. A hetedik század óta szokássá vált nagyböjt alatt Vásárhelyen is jelentősen megváltoztak az étkezési szokások.
A Tornyai János Múzeum Kirakat Galériájának legújabb kiállításán Fekete János Üvöltő bölény című 1963-ban készült szobra látható.
Kényszerű megoldásként költöztetett művészetet kirakatába a vásárhelyi Tornyai János Múzeum. De a pandémia galéria népszerűsége folytatást kívánt. Most éppen az Üvöltő bölény című szoborral.
Németh József festőművész alkotásaihoz napjainkban nagyon nehéz hozzájutni. Most viszont megcsillanhat a remény a gyűjtők, közintézmények előtt. A szegvári önkormányzat eladja a művész 7 darabos pannósorozatát.
A „barbár” lovasíjászat kizárólagosságát cáfolta Dr. Pinté Nagy Katalin egyetemi adjunktus Az avarok harcmodora és fegyverzete előadásán Hódmezővásárhelyen. A legújabb régészeti kutatások ugyanis arra világítanak rá, hogy ennek a nomád népnek a hadserege sokkal összetetteb volt, mint korábban gondolták...
Szegedi egyetemistáknak tartott foglalkozást Almási Enikő vásárhelyi kulturális szakember.
A magyar történeti festészet kimagasló alakja, Benczúr Gyula alkotásaiból és személyes tárgyaiból álló kiállítás várja a látogatókat a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban. Több mint harminc Benczúr alkotás, köztük gyerekkorában készített első grafikái is láthatóak most Hódmezővásárhelyen.
Századfordulós Vásárhely, ahogyan Kiss Lajos látta címmel jelent meg kötet Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatójának szerkesztésében.
A „barbár” lovas íjászat kizárólagosságát cáfolta Pintér- Nagy Katalin egyetemi adjunktus az avarok harcmodorát és fegyverzetét ismertető előadásán a Tornyai János Múzeumban. Ezzel a programmal zárult az intézmény idei Korok, kultúrák, lelőhelyek elnevezésű rendezvénysorozata.
Az avar hadsereg harcmodora és fegyverzete címmel tart előadást Pintér-Nagy Katalin egyetemi adjunktus szerdán délután 5 órától a vásárhelyi Tornyai János Múzeum Korok, kultúrák, lelőhelyek című régészeti sorozatában.
Ez is lehetne a mottója a vásárhelyi hajléktalanszálló és a Tornyai János Múzeum együttműködésének. A Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató lakói elsőként a Benczúr Gyula emlékkiállítással ismerkedhettek meg a közgyűjteményben.
Benczúr Gyula festőművész mesteriskolai tanítványainak alkotásaiból nyílt kamarakiállítás a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum bejárati előcsarnokában.
Tanulni mindig a legjobbaktól érdemes és ez igaz a 19. századi akadémikus festészet kiemelkedő alakjára, Benczúr Gyulára, akinek mesteriskolai munkásságát és hatását a magyar képzőművészetrt Dr. Nagy Imre művészettörténész részletezte a Vásárhelyi Televízió Kultikum magazinjában.
A művészet szépsége nem csupán feledteti a hétköznapok szürkeségét, talán segít másként tekinteni a világra. A vásárhelyi hajléktalanszálló lakóit invitálta Benczúr kiállítására a Tornyai János Múzeum.
A vásárhelyi hajléktalanszálló hét lakója látogatott ma délelőtt a Tornyai János Múzeumba, hogy megtekintsék a Benczúr kiállítást, előadást hallgassanak meg a festőművészről, majd maguk is ecsetet ragadtak.
Századfordulós Vásárhely, ahogyan Kiss Lajos látta című könyvével időutazásra hívta a város múltja iránt érdeklődőket Terendi Viktória néprajzkutató tegnap a Tornyai János Múzeumban.
Első < 6789101112 > Utolsó