Régészeti gyűjtemény

A Tornyai János Múzeum régészeti gyűjteménye ma csaknem 140 ezer darab beleltározott tárgyat tartalmaz. Ez a szám a nagy felületű feltárásoknak köszönhetően folyamatosan és rohamosan növekszik. A régészeti osztály 1930-ban jött létre, első vezetője Banner János volt. A gyűjtemény alapját az 1858 óta bővülő Bethlen Gábor Református Gimnázium Régiségtára jelentette. A korai gyűjtemény-gyarapodáshoz nagymértékben hozzájárultak Banner János régész professzor 1929 és 1945 között végzett feltárásai. Az általa vezetett ásatássorozat eredményeképp máig a vidék legnagyobb neolitikus gyűjteménye található a Tornyai János Múzeumban. A régészeti gyűjteményben csaknem minden korszak emlékei fellehetők a korai neolitikumtól a törökkorig. Legnagyobb számban azonban a mai napig az őskori leletek vannak jelen, elsősorban a neolitikum tárgyi emlékei. Mindez meghatározza nemcsak a gyűjteménynek, hanem az állandó kiállítások fő profilját is.

A gyűjtemény történetében kiemelkedő évszám volt 1949. Ekkor készült el Korek József tervei alapján az első állandó régészeti kiállítás, melynek törzsanyagát a Banner János által feltárt őskori leletanyag képezte.

A következő jelentős állomás 1962. Ekkor alakult ki a megyei múzeumi szervezet, melyhez a Tornyai János Múzeum 2006-ig tartozott. Ebben az időszakban számos tárgy és leletegyüttes került Szegedre, többek között szakképzett numizmata hiányában a Tornyai János Múzeumban található numizmatikai emlékek legnagyobb része. 1963-ban Hódmezővásárhely-Szikáncson egy 1438 darab hunkori bizánci aranylelet került elő, melyet a Nemzeti Múzeumba szállítottak, azonban 5 darab II. Theodosius érmét ma is a vásárhelyi régészeti gyűjtemény őriz.

A múzeum régészeti gyűjteményét gazdag népvándorlás kori anyaggal bővítették az 1965 és 1986 között, B. Nagy Katalin vezetésével zajlott Székkutas-kápolnadűlői ásatások.

A 20. század második felének legjelentősebb neolit település-feltárását Horváth Ferenc, a Móra Ferenc Múzeum régésze végezte Hódmezővásárhely-Gorzsa Cukormajorban. A Kr.e. 5. évezred második felére keltezhető település mai napig a korszak legalaposabban feltárt dél-alföldi tell-települése.

Az elmúlt évtizedben a régészeti gyűjtemény közel háromszorosára duzzadt. Az 1990-es évek végén, Hódmezővásárhelyen és környékén is elindult beruházási hullám, a törvényben előírt régészeti megelőző feltárások elvégzését tette szükségessé. A megnövekedett gyűjteménnyel elengedhetetlenné vált a raktárkapacitás kibővítése. A Tornyai János Múzeum Régészeti Gyűjteménye jelenleg is folyamatosan gyarapodik, évről-évre különböző régészeti korok leleteivel gazdagodik.

« » 2024 március