Folytatódhat a közösségi régészet

Mintegy 87 ezer tárgyi töredéket gyűjtöttek be a 17 hektár csomorkányi régészeti területen a vásárhelyi Tornyai János Múzeum szakemberei és önkéntesei még 2019-ben. Mindez azért volt különösen fon­tos, mert a mezőgazdasági gépek által felszínre forgatott apró kerámiadarabok java tíz év múlva talán már elporlad.

A csomorkányi templomrom melletti szántóföldet négyzethálós parcellákra osztva járták be, apró leleteket keresve, az önkéntesek hatalmas érdeklődéssel és elszántsággal dolgoztak. A terepbejárásokon előkerült hatalmas mennyiségű lelet egyik legjelentősebb megállapítása a cserepekre vonatkozott: a középkori tetőfedésekről ez idáig többnyire „sötétben tapogatóztak” a szakemberek. Mára kiderült, Vásárhely legrégibb műemlék épületének, az Árpád-kori csomorkányi templomnak a tetejét is színes, mázas cserepek díszítették. Erre példát csak a budai várból ismernek jelenleg a középkorkutatók.

Az intézmény fogadta az önkénteseket.
Fotó: Tornyai János Múzeum

Az egykori középkori mezőváros területén végzett terepbejárás önkénteseit a közelmúltban a Tornyai-múzeumban fogadták, ahol a feltárási program eredményeivel ismerkedtek. Ajándékként pedig a kutatást összegző Korok, kultúrák, lelőhelyek régészeti sorozat egy-egy példányát vehették át.

Jövőre a tervek szerint folyta­tódnak a közösségi régészeti prog­­ramok: Vásárhely régészeti to­­pográfiai felméréséhez Rárós és az ATEV-telep környékén várhatóak terepbejárások, illetve egy-egy kiemelt területre fókuszáló fémkeresős felderítések. A kutatásokra a közgyűjtemény közösségimédia-csatornáin toboroznak majd ön­­kénteseket.

Délmagyarország / delmagyar.hu - 2021. november 16.