Az iskolai tudásanyag szó szerint kézzelfogható élményekkel párosul a vásárhelyi közgyűjteményben. A Szőnyi-iskola diákjai az újkőkori világgal ismerkedtek a Tornyai-múzeumban.
Az újkőkori ember világával, mindennapjaival ismerkedtek a vásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola diákjai a Tornyai János Múzeumban. Előbb a Hétköznapok Vénuszai állandó kiállítást járták be, majd neolitikus díszítéssel készíthettek karcolt agyagkorongokat és szabadon formázott tárgyakat.
A Kökénydombi Vénusz
A Tornyai-múzeum állandó régészeti kiállítása az újkőkor emberének mindennapjaiba vezeti vissza a látogatókat a Kr. e. 7-5. évezredig, a bemutatott tárgyakat környezetük részeként, funkciójukat is ábrázolva figyelhetik meg. A kiállítás három fő témaköre: egy újkőkori falu élete, a tiszai kultúra hitvilága, valamint a késő neolit gyékény- és textilművesség.
Az újkőkor vagy csiszoltkő-kor, más néven neolitikum a kőkorszak utolsó része, amely a földművelés kialakulásával kezdődött és a fém alapú eszközök elterjedésével ért véget. Különös, a maitól alapjaiban különböző világ lehetett a természetileg nagy változatosságot mutató Alföldön az újkőkor kezdetén. Mocsarak, lápok, füves területek váltogatták egymást.
A különleges Kökénydombi Vénusz 23 centiméter magas agyagedény, zsámolyon ülő nőalakot ábrázol, testét geometrikus minták borítják. A szobortöredék 1942-ben, Banner János ásatásakor került elő Kopáncs-Kökénydombon. A vele együtt talált hasonló, de töredékesebb edénnyel együtt anyaistennőt ábrázolhatott. A két lelet a Kr.e. 5. évezred első felében virágzó tiszai kultúrából származik.
Nő alakú edény, Kökénydombi Vénusz I.
TJM RGy ltsz.:: 761/42. / Régészet
Fából és sárból építve
- Negyedik osztályos tanulóink már sok olyan ismerettel rendelkeznek, amit a múzeum kiállításán a gyakorlatban is megszemlélhetnek, ezzel mélyítve tudásukat. Tanultak már eleink építkezési szokásairól, fából és sárból készített házaikról, ahogy azzal is tisztában vannak, hogy Hódmezővásárhelyen milyen fontos a vizek jelentősége. Örülök, hogy a múzeumban láthatnak egy ősi építményt, és további érdekességeket hallhatnak eleink szokásairól
- mondta a csoportot kísérő Lantos Imre, a vásárhelyi Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola tanítója.
Történelem másként: kaland az újkőkorban
Fotó: Tábori Szilvia / delmagyar.hu
Minden Nap Kultúra!
Selmeczi Tóth Andrea művelődésszervező-múzeumpedagógus lapunknak a foglalkozás előtt elmondta: az intézmény valamennyi állandó kiállításához kapcsolódik múzeumpedagógiai foglalkozás, külön óvodásoknak és iskolásoknak összeállítva. A gyerekek megnézhetik a Tiszajenő-Szárazparti házrekonstrukciót, az évezredes arcosedényeket, a Kökénydombi Vénuszt, illetve az akkori korra jellemző szövéstechnikát, megismerkedhetnek az állattenyésztési, növénytermesztési szokásokkal, valamint a korabeli eszközhasználattal.
A Minden Nap Kultúra! programhoz kapcsolódó interaktív tananyagokat még tíz évvel ezelőtt dolgozták ki 5-6 fős szakmai munkacsoportok. Céljuk akkor és ma is, hogy a különböző korosztályok életkori sajátosságaikhoz illeszkedő tematikus sétákon kalandozzanak Vásárhely kulturális intézményeiben. Így a művészet, az irodalom és a várostörténet a fiatalok mindennapjainak részévé válhat.
Délmagyarország / delmagyar.hu - 2022. február 18/19.
Tornyai János Múzeum | |
6800 Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16-18. | |
Telefon: | +36 62 242 224 |
E-mail: | tjm@tjm.hu |
Térkép: |