A legendás igazgató emlékezete a vásárhelyi Tornyai-múzeumban

Dömötör János egykori múzeumigazgatóra emlékezik a vasárnap délben nyíló tárlattal a vásárhelyi Tornyai-múzeum. Tárgyi emlékek mellett képzőművészeti alkotásokkal idézik meg munkásságát.

- A szellemiséget meghatározó tárgyi környezet sokat elárulhat egy ember személyiségéről. Így, bár képzőművészeti alkotásokkal, tárgyakkal és dokumentumokkal nehezen megidézhető a kulturális munkásság mögötti ember, a Dömötör János emlékének szentelt tárlat mégis megkísérli ezt -
fogalmazta meg lapunknak Miklós Péter címzetes egyetemi tanár, a Tornyai János Múzeum szakmai tanácsadója.

Száz évvel ezelőtt született Dömötör János (1922-2009), aki kerek harminc évig, 1961 és 1991 között vezette a Tornyai János Múzeumot.
Fotó: Dömötör Mihály

A földműves családból származó legendás múzeumigazgató tette országosan ismertté Plohn József fényképész néprajzi tárgyú felvételeit és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc veterán vásárhelyi honvédeiről készített fotósorozatot.

1963-ban megalapította a múzeum Helytörténeti Gyűjteményét. A helyi művészeknek külföldi bemutatkozási lehetőséget teremtett a Vallauris-sal és Zentával 1967-ben létesített testvérvárosi kapcsolatokkal.

Igazgatósága alatt jöttek létre a múzeum népi kiállítóhelyei, a Csúcsi Fazekasház, a Kopáncsi Tanyamúzeum és a Papi-féle szélmalom. Egyike az 1985-ben megnyílt Alföldi Galéria alapítóinak, ahol állandó kiállításon mutatták be az alföldi művészetet a kezdetektől 1945-ig. Élete során számtalan kiállításmegnyitót és ismeretterjesztő előadást tartott, melyekből kitűnt széleskörű műveltsége és humanista életszemlélete.

A kultúraközvetítő múzeumigazgatóra kiállítással emlékezik a hódmezővásárhelyi közgyűjtemény; a tárlat február 27-én, vasárnap 12 órakor nyílik meg.

A Tornyai-múzeum megidézi egykori legendás igazgatóját, Dömötör Jánost.
Fotó: Tábori Szilvia, Délmagyarország / delmagyar.hu

A tárlaton Dömötör János kultúraszervezői és művészetpártolói tevékenységének emlékei mellett olyan képzőművészeti alkotásokat is felvonultat, amelyek regnálása alatt kerültek a múzeumi gyűjteménybe.

A népi értékek, a népi hagyományok elkötelezettjeként tevékenykedett, ugyanakkor az országos és nemzetközi képzőművészeti színtérre kitekintő kultúra szervező volt.

2022. február 21./22. - Délmagyarország / delmagyar.hu

« » 2024 május