Nem lesz belépő a nemzeti ünnepen a Tornyaiba

A nemzeti ünnepen, március 15-én ingyenesen látogatható a Tornyai János Múzeum, az Emlékpont, valamint az Alföldi Galéria tárlatai.

Az Alföldi Galéria emeletén látható kiállítás időrendi vezérfonala Gosztonyi Józseftől, Hódmezővásárhely első festőjétől indul a 19. század elejéről, de Az Alföld művészete című tárlat áttekinti a régió művészeti központjainak jelentős alkotói életműveit is. A földszinten friss művekkel számolnak be a mártélyi képzőművészeti alkotótábor résztvevői a tavaly nyári összejövetel eredményeiről.

A vásárhelyi bútorfestés és hímzés bemutatása az Évszázadok a Hód-tó partján című állnadó várostörténeti kiállításon a Tornyai János Múzeumban.
Fotó: Szilágyi Gergely

A Tornyai János Múzeum állandó kiállításai több ezer éves várostörténeti időutazásra hívják a látogatókat: a Hétköznapok Vénuszai című régészeti tárlat az újkőkori ember mindennapjait eleveníti meg, majd továbbhaladva Hódmezővásár­hely kialakulása követhető nyomon az Árpád-kortól egészen az 1800-as évek elejéig. A pinceszinti látványraktárban mintegy ezerötszáz régészeti lelet, néprajzi kerámia, bútor és használati tárgy, a céhek emlékei, a helytörténeti gyűjtemény érdekességei, valamint néhány kisplasztika színesíti a bemutatót.

A közgyűjtemény emeletén a legendás igazgatóra, Dömötör Jánosra em­­lékeztetnek a felsorakoztatott tárgyi emlékek és a fotográfiák.

Igazgatók emlékezete - Dr. Dömötör János (1922-2209), a kultúraközvetítő, a múzeumgyarapító című emlékkiállítás a Tornyai János Múzeumban.

Az Emlékpontban az 1945 utáni Hódmezővásárhely története mintegy bejárható filmként tárul a látogatók elé a parasztság megtörésétől az iparosításon át a kádári „szürke mindennapokig”. A Vásárhelyi hétköznapok az államszocializmus korában című tárlat a korabeli lakás- és tárgykultúrát eleveníti fel.

Délmagyarország / delmagyar.hu - 2022. március 14.

« » 2024 május