Az anyák napja ma is nagyon fontos az életünkben.

Az anyák napja Amerikából ered, még a 20. század elejéről, és Magyarországon is nagyon régóta ünnepeljük. Bár körülöttünk a szokások folyamatosan változnak, az anyák napja töretlen – nyilatkozta lapunknak Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatója, aki arról is beszélt, régen milyen formában ünnepelték az országban az anyák napját.

"Nagyon régóta, Magyarországon is ünnepeljük az anyák napját. Ez eredetileg Amerikából indult még a 20. század elején, és tulajdonképpen a virágárusok ‘domborították’ ki, de régen is látható volt, hogy a valós tartalmát nagyon gyorsan átvették az emberek ennek az ünnepnek"
– nyilatkozta lapunknak Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatója.

Anya gyermekeival az 1940-es évek elején.
Fotó: Lőkös Sándor

A szakember kiemelte, régen sok esetben különböző vallásos társulatok ifjúsági egyletei szerveztek ünnepséget az édesanyáknak, majd később ennek mintájára intézményesült, és az óvodák, iskolák is külön ünnepség keretében köszöntötték az édesanyákat.

"Anyák napja éppen május elsejére esik idén, ma már például nem állítanak májusfát, vagy csak igen kevés helyen, és az is javarészt intézményi keretek között zajlik, de az anyák napjának ünneplése nem változott, ennek az ünnepnek a fontossága megmaradt, és egyénileg is érzik a tartalmát az emberek, így külön is köszöntik a mai napig az anyukákat. Ebből is látszik, hogy bár változnak a szokások, a világ körülöttünk, van, ami állandó marad"
– fejtette ki véleményét a néprajzkutató.

Érdekességként még elmondta, nem mindenhol ugyanakkor ünneplik ezt a jeles napot, nálunk mindig május első vasárnapja, de van, ahol már áprilisban, van ahol május 3. vasárnapján tartják.

Promenad24 - 2022. május 1.

« » 2024 május