Folytatódik a Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat

A Korok, kultúrák, lelőhelyek régészeti előadássorozat kilencedik évada kezdődött el szerdán a Tornyai János Múzeumban.

A városhoz köthető régészeti kutatásokból olyan izgalmas témákat vettek már elő az évek alatt, mint a honfoglalás kori temetők, a gorzsai, csomorkányi lelőhely kincsei, vagy a tramtrain nyomvonalán feltárt régészeti leletek. Az elmúlt öt évben megjelent tanulmánykötetek a Tornyai-múzeum weboldalán is elérhetők.

Hódmezővásárhely középkori történetére és településszerkezetére, a kor örökségére fókuszált a sorozatindító alkalom. Mint azt lapunknak Csányi Viktor régész-muzeológus, a Tornyai-múzeum munkatársa elmondta:
egykor rendkívül sok település létezett térségünkben, ám egyfajta koncentráció mentén évszázadok alatt csupán egyetlen maradt. Az 14. századi forrásokban jelent meg a Hódvásárhely szóösszetétel, miközben 15. századi öröklési birtoklevélben Hódot és Vásárhelyt említik. A rengeteg vizes terület egyfajta létbiztonságot, mindennapi táplálékot nyújtott az itt élőknek, falak és várak nélkül is biztonságos területnek számított. Vélhetően nyugodtabban zajlott az élet itt az ország más részeihez képest.

Csányi Viktor régész előadása indította szerda este a régészeti sorozatot a Tornyai-múzeumban.
Fotó: Tornyai János Múzeum

Folytatásként a Márkavédelem és hamisítás a középkori textilgyárban, avagy hol készült valójában az “angol” posztó? című előadást hallható november 30-án, szintén 17 órától. Január és február utolsó szerdáján Visegrád ás az avar hadsereg harcmodora és fegyverzete lesz a téma a Tornyai-múzeumban.

Délmagyarország / delmagyar.hu - 2022. október 27.

« » 2024 március