Benczúr Gyula műveiből nyílik emlékkiállítás Vásárhelyen

Festmények és grafikák, valamint a Benczúr család szalonjának tárgyai, köztük Benczúr Gyula festőállványa és festőszéke idézi meg a jeles művész életét.

A magyar akadémikus festészet kiemelkedő, nyíregyházi születésű alakja, Benczúr Gyula (1844-1920) előtt tiszteleg a Jósa András Múzeum vándorkiállítása, amely december 15-étől Hódmezővásárhelyen tekinthető meg.

Dr. Miklós Péter főigazgató elmondta:
Az intézményünkben régi szokás, hogy minden évben valamelyik országosan, nemzetközileg jegyzett magyar alkotónak az életművéből mutatunk be egy-egy részletet. Az idei évben ez az alkotó Benczúr Gyula, aki a magyar akadémikus, histórikus festészet egyik jeles alakja, akinek a nagy történelmi képei a Vajk megkeresztelésétől, a Hunyadi László ravataláig a történelmi emlékezet fontos pontjai.

A tárlat alkotásai elsősorban portrék, de a családhoz kötődő egyéb tárgyak is helyet kaptak a kiállításban.

Bernátsky Ferenc (b) helytörténész-muzeológus és Dr. Miklós Péter (j) főigazgató a Benczúr Gyula emlékkiállítás sajtóbejárásán 2022. december 12-én, a Tornyai Jánois Múzeumban.
Fotó: Promenad24

Bernátsky Ferenc helytörténész érdekességként kiemelte, hogy megnézhetjük a gróf Károlyi Gyulát és feleségét, gróf Károlyi Gyuláné gróf Pálffy Geraldine-t ábrázoló festményeket is, illetve Benczúr Gyulának Nyíregyháza által adományozott oklevelét, festőszékét, festőállványát, több gyermekkori grafikáját.

A gyűjtemény kiemelkedő darabjai: a Patrona Hungariae című, 1920-ban készült mű, melyet Nyíregyháza akkori polgármestere, Szohor Pál a város lelkes lakóinak összefogásával vásárolt meg 1935-ben, valamint a Nyulas Madonna és Kun László halála – más néven Boszorkányok éjszakája. A grafikák közül kiemelkedő a Csatakép, amely a magyarok tatárok ellen vívott közelharcát ábrázolja. A kiforrott, részletekben gazdag alkotás érdekessége, hogy Benczúr Gyula tizenkét éves korában készítette.

Promenad24 - 2022. december 12.

« » 2024 május