Kun sírok leletei a Tornyaiban – különleges régészeti tárlat nyílik a szegedi egyetemnek köszönhetően

Vásárhellyel a fókuszban vándorkiállításnak ad otthont a Tornyai János Múzeumban, amely a szegedi egyetem Régészeti Intézetének kutatásai során feltárt leletekből nyújt válogatást, valamint a vásárhelyi múzeum és az universitas lassan 100 évre visszanyúló, szoros kapcsolatát mutatja be.

"Az 1924-ben megalakult szegedi Régészeti Intézet és az 1930-ban létrejött vásárhelyi múzeumi régészeti gyűjtemény története nagyon szorosan összekapcsolódik”
– fogalmazott Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régész-muzeológusa a rendezés alatt álló tárlat sajtótájékoztatóján.

Megtudtuk, ez egy vándorkiállítás, amelyet 2021-ben tekinthettek meg az érdeklődők, az egyetem centenáriumának megünneplése alkalmából, és bár a vásárhelyi sokban megegyezik a korábbival, másabb is, városunk áll a fókuszában – ezt már Pintér-Nagy Katalin, a Régészeti Tanszék oktatója, a tárlat rendezésének vezetője ismertette.

Kiemelte: ahogyan a korábbi, úgy a mostani is egy komoly csapatmunkának köszönhető, amelyben nemcsak a Régészeti Intézet munkatársai, tanárai vettek részt, de a hallgatók is. 20-25 hallgató segédkezett a kiállítás összeállításában és rendezésében.

“A tervezéstől kezdve a forgatókönyv megírásán keresztül a tárgyak válogatásáig és a kiállítás felépítéséig minden folyamatban részt vettek hallgatóink is, akik között nem egy vásárhelyi is van”
– fogalmazott Pintér-Nagy Katalin.

A kiállítással kapcsolatban elmondta, a középső vitrinekben találhatóak azok a leletek, amelyek az egyetem gyűjteményéből nyújtanak egy válogatást, ezekben őskori, népvándorlás kori, honfoglalás és kun kori anyagok is megtekinthetőek. Utóbbi közül kiemelkedő egy nő és egy férfi sírjának lelete.

Vásárhelyi leletek is szép számmal helyt kapnak, 2009-ben ugyanis a múzeum és a szegedi egyetem Régészeti Intézete közös ásatást végezhetett városunk határában, igen sok lelet került elő a bronzkorból, Árpád-korból is többek között.

A kiállítás ezen kívül az egyetem régészeti intézete és a vásárhelyi múzeum két világháború közötti kapcsolatát is bemutatja.

A kiállítás január 18-án, 17 órakor nyílik meg a nagyközönség előtt, és egészen március 26-ig várja a látogatókat.

Promenad24 - 2023. január 10.

« » 2024 május