Múlt századi pillanatképek Vásárhelyről

A kötet olvasói ma már nem létező vagy teljesen átalakult vásárhelyi helyszínekre is eljuthatnak az írások és az archív fotográfiák segítségével.

A 19-20. század fordulójának Hódmezővásárhelye jelenik meg Kiss Lajos néprajzkutató visszaemlékezésein, Plohn József fényképész felvételeivel illusztrálva a Tornyai János Múzeum legújabb, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megjelent kiadványában. A Terendi Viktória néprajzkutató-muzeológus által írt és szerkesztett könyvet szerdán 17 órakor mutatják be a közönségnek a vásárhelyi közgyűjteményben. Az eseményen a szerzővel Frauhammer Krisztina néprajzkutató beszélget.

A nyolcvan oldalas könyv első harmada önálló tanulmányokban mutatja be a várost a huszadik század fordulóján, valamint a Kossuth-díjas néprajztudós Kiss Lajos életét és munkásságát. A minden szemelvényt egyedi rajzokkal, fotókkal és művészeti alkotásokkal illusztrált visszaemlékezés-gyűjtemény végigvezeti az olvasót Kiss Lajos szülői házától, annak virágoskertjén át a sáros utcákon keresztül a belvárosig, ott megismerve a korabeli Ó- és Újtemplomot, valamint a gimnázium épületeit.

A kötet olvasói ma már nem létező vagy teljesen átalakult vásárhelyi helyszínekre is eljuthatnak az írások és az archív fotográfiák segítségével, mint például a mázsaházba, a Nyári Színkörbe, a közfürdőbe vagy az egykori Népkert ligetes köröndjére. A könyv záró fejezete a művészbarátokhoz, Tornyai Jánoshoz, Pásztor Jánoshoz és a Plohn-műterembe nyújt bepillantást.

Délmagyarország / delmagyar.hu - 2023. február 14.

« » 2024 május