Nyelvválasztás:

Kötet jelent meg a századfordulós Hódmezővásárhelyről

Századfordulós Vásárhely ahogyan Kiss Lajos látta címmel jelent meg kötet Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatójának szerkesztésében a közgyűjtemény első igazgatójának visszaemlékezéseivel és Plohn József fotóival - tájékoztatta a kulturális intézmény az MTI-t.

Kiss Lajos paraszti családban született Hódmezővásárhelyen, ahol a református elemi iskolába és a főgimnáziumba járt, majd Pesten végzett színiiskolát. Érdeklődése azonban Györffy István rábeszélésére a néprajz felé fordult. Szülővárosába hazatérve barátságot kötött Tornyai János festőművésszel. Kettejük nevéhez fűződik az 1904-es ipari és mezőgazdasági kiállítás néprajzi anyagának összeállítása. A tárlat sikere nyomán döntött a város a múzeum megalapításáról, amelynek anyagát Kiss Lajos gyűjtése alapozta meg.

A muzeológus - korabeli szóhasználattal múzeumőr - az új kötet alapjául szolgáló kéziratos önéletírását valószínűsíthetően a 20. század közepén készítette. A munkában Kiss Lajos számba veszi felmenői családtörténetét, majd saját kisgyermek- és iskoláskorát beszéli el, egészen felsőfokú tanulmányai végeztéig, 21 éves koráig követve végig életének folyását.

Az emlékekből összeálló mozaikok új szemszögből világíthatják meg Hódmezővásárhely épületeinek és lakóinak történetét. A nyolcvanoldalas könyv első harmada önálló tanulmányokban mutatja be a várost a 20. század fordulóján, valamint a Kossuth-díjas néprajztudós Kiss Lajos életét és munkásságát. A minden szemelvényt egyedi rajzokkal, fotókkal és művészeti alkotásokkal illusztráló visszaemlékezés-gyűjtemény végigvezeti az olvasót Kiss Lajos szülői házától, annak virágoskertjén át a sáros utcákon keresztül a belvárosig, ott megismerve a korabeli Ó- és Újtemplomot, valamint a gimnázium épületeit.

A kötetet kézbe vevők ma már nem létező vagy teljesen átalakult vásárhelyi helyszínekre is eljuthatnak az írások és az archív fotográfiák segítségével, például a mázsaházba, a Nyári Színkörbe, a közfürdőbe vagy az egykori Népkert ligetes köröndjére. A könyv zárófejezete a művészbarátokhoz, Tornyai Jánoshoz, a szobrászművész Pásztor Jánoshoz és a Plohn-műterembe nyújt bepillantást.

A Tornyai János Múzeum legújabb kiadványának megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

MTI - 2023. február 15.

Eseménynaptár
« » 2025 április
ke sze csü szo va
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4