Nádas Alexandra képzőművész vehette át a 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet, a kiállítás történetében immár hatodik alkalommal odaítélt életműdíjat pedig Nagy Gábor festőművész kapta szombaton az Alföldi Galériában.
Nádas Alexandra (1974) képzőművész 1996 óta több mint hetven önálló kiállításon, valamint 600 csoportos hazai és külföldi kiállításon vett részt, 2000 óta – egyetlen esztendőt leszámítva - a Vásárhelyi Őszi Tárlatok résztvevője. Művészeti vásárok, művésztelepek tagja, több tucat munkája található hazai közgyűjteményekben.
Fő témája a történelmen átívelő női identitás megragadása, sajátos kézjegye a művészettörténeti parafrázisok intellektuális beépítése munkáiba. Férjével, Nagy Gábor festőművésszel mintegy másfél évtizede közösen vezeti a NaN-art Rajztanoda és Grafikai Műhelyt Budapesten.
Nádas Alexandra (j2) képzőművész, a 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíjasa és Nagy Gábor (b) Munkácsy-díjas festőművész, a 2024. évi tárlat életműdíjával kitüntett alkotója a 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat megnyitóján 2024. október 5-én, az Alföldi Galériában.
Fotó: Karnok Csaba / delmagyar.hu
Nádas Alexandra az MTI-nek elmondta,egy művész rendszeresen friss szemléletet kap tanítványaitól. Ugyanakkor egy képzőművész is akkor lehet igazán jó tanár, ha folyamatosan munkában van, és ezt látják a diákok.Fontos, hogy a tanítványok tanúi lehessenek a tanár küzdelmeinek, annak, ha esetleg hibázik, de annak is, ha munkássága visszaigazolásaként díjat kap.
A tanítás elsősorban nem a megszülető alkotások minőségére van hatással, hanem a művész személyiségére, gondolkodásmódjára – tette hozzá.
A kiállításon 2018 óta osztják ki az életműdíjat, melyet a korábbi fődíjasok közül az adott tárlaton részt vevők egyikének ítél oda a zsűri. Nagy Gábor (1949) a kortárs magyar művészet doyenje.
Munkái megtalálhatóak többek között a Ludwig-gyűjteményben, a Magyar Nemzeti Galériában és a bécsi MUMOK-ban. Elsősorban az ószövetségből ismert szakrális motívumok és a kulturális közös nevező vizuális megragadása inspirálja. Festményeken kívül készít plasztikákat és művészbútorokat is. Munkáját a Vásárhelyi Őszi Tárlaton 2007-ben ismerték el Tornyai-plakettel.
A tárlat megnyitóján 16 elismerést adtak át. A Hódmezővásárhely városa és a Magyar Művészeti Akadémia által közösen alapított Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíjat Csörgő Tamás grafikusművész nyerte el.A Fiatal festők nívódíját Cservenka Edit festőművész kapta. A kiállítás fődíján túl Hódmezővásárhely városa adja az Endre Béláról, valamint a Galyasi Miklósról elnevezett díjakat is: előbbi mesterdíjat Czene Márta festőművész, utóbbi nívódíjat Miklya Gábor szobrászművész vehette át.A Magyar Művészeti Akadémia által felajánlott díjban Polgár Botond képzőművész részesült, a Kulturális és Innovációs Minisztérium díját Juhász Dóra festőművésznek ítélte a zsűri.
A december 8-ig tartó kiállításon 128 művész 158 alkotásával találkozhat a közönség az Alföldi Galériában.Hagyomány, hogy a képzőművészeti seregszemle megnyitóját követően az előző Őszi Tárlat kiemelt díjazottjai önálló tárlattal mutatkoznak be.
A 69. tárlat fődíjasa Lenkey-Tóth Péter festőművész, Szabó Franciska Rudnay-díjas festőművész és Báhidszki Petra fiatal festők nívódíjas alkotó kiállítása a Tornyai-múzeumban látható december 1-jéig.
MTI - 2024. október 5.
Tornyai János Múzeum | |
6800 Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16-18. | |
Telefon: | +36 62 242 224 |
E-mail: | tjm@tjm.hu |
Térkép: |