Nyelvválasztás:

Dömötör Mihály fotóművész alkotásaiból nyílik kiállítás a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában

Dömötör Mihály fotóművész alkotásaiból nyílik DM 75 - A melankólia képei címmel vasárnap kiállítás a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában - tájékoztatta a szervező Tornyai János Múzeum csütörtökön az MTI-t.

A Kossuth téri kiállítóhely három egybefüggő termében a művész Más-világ képei kaptak helyet. Az egyedi alkotások készítése során Dömötör Mihály a drámai megvilágítású csontokról digitális technikával készült felvételeket alakít át az egyik legrégebbi kézműves képrögzítő eljárással, a cianotípiával.

Külön termekben láthatóak a fotográfus árny-képei, melyeken álomszerű, néhány egészen absztrakt motívumvilág jelenik meg. Szerepelnek a tárlaton a jellegzetes vásárhelyi tanyavilágot megidéző alkotások is.A kiállítás kultúrtörténeti szempontból talán legjelentősebb képei a Hódmezővásárhelyen élt és élő művészekről az elmúlt csaknem fél évszázadban készített portrék. A legrégebbi, 1976-os fotó Tornyai János festőművész - akkor már kilencvenes éveiben járó - egykori modelljét, Kovács Máriát, Mári nénit ábrázolja, a 24 portré közül a legfrissebbek pedig az elmúlt hetekben születtek.


Erdős Péter (1938-2024) és Németh József  (1928-1994) festőművészek Dömötör Mihály fotóművész által készített portréi a DM 75 - A melankólia képei című kiállításon az Alföldi Galériában.

A fotográfiákat egy-egy - a tárlatot összeállító kurátor, Vojnich Zsófia által válogatott - idézet egészíti ki a megörökített alkotóktól, melyben a művészetről vallanak.

Dömötör Mihály 1950-ben született Hódmezővásárhelyen. Tizenkét éves korában fogott először fényképezőgépet kezébe. Édesapja Dömötör János művészettörténész, múzeumigazgató javaslatára választotta a fotográfusi hivatást. Első, Vásárhely szobrai című kötetét is vele közösen készítette.


Dömötör Mihály, 2022. 04. 06.
Fotó: Déjkány Gábor

A kiállításon is olvasható önéletírásában úgy fogalmazott:
"a gyermek és fiatalkori élményekből tudtam tájékozódni, stabil világnézetre szert tenni, körbetekintve kulturális horizontokat belátni. A korai élmények meghatározták későbbi szellemi irányultságomat, amely elsősorban a művészetekben, azon belül pedig a fotográfiában teljesedett ki".

1980-tól három és fél évtizeden át a szegedi Móra Ferenc Múzeum műtárgyfotósaként dolgozott, képei több mint háromszáz könyvben szerepelnek. Évtizedeken át fotográfusok generációit tanította. Fotóművészként mintegy húsz önálló kiállítást rendezett, az alkotóművészet mellett kiemelkedő művészetszervezői tevékenysége is, 2014-ben alapította a Lucien Hervé Kamera Klubot, melyet a mai napig vezet.

MTI - 2025. március 6.


Eseménynaptár
« » 2025 április
ke sze csü szo va
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4