Nyelvválasztás:

A vonal költője (akinek daloltak rajzai)

Tucatnyi művet ajánlottak fel Csohány Kálmán (1925-1980) jövőre nyíló emlékkiállítására a Tornyai János Múzeum közelmúltbeli felhívása nyomán. A hódmezővásárhelyi közgyűjtemény a száz éve született alkotó formálódó tárlatán a grafikai munkákon túl az illusztrátor és a keramikus Csohány műveit is be kívánja mutatni, amelyhez továbbra is várja a lakosság jelentkezését a fellelhető alkotásokról.

2025. január utolsó napján lesz száz éve, hogy Pásztón megszületett a 20. század második felének kimagasló magyar grafikusegyénisége, Csohány Kálmán. A centenárium tiszteletére Hódmezővásárhelyen február elején a Tornyai János Múzeumban nyílik emlékkiállítás munkáiból. A fiatalkorában fakitermelőként, vasúti pályamunkásként és bányászként dolgozó Csohány az ötvenes évek elején végzett a Képzőművészeti Főiskolán. Bár Budapesten élt, a vidéki Magyarország, így az Alföld ezen szegletének tájai és mindennapjai is rendre megjelennek alkotásain. Ebben nemcsak a hazai művésztelepeken töltött tevékeny alkotómunkája játszott szerepet, hanem az is, hogy a tavaly év elején elhunyt felesége hódmezővásárhelyi születésű volt. A kétszeres Munkácsy-díjas alkotó a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon rendszeresen kiállított, illetve a helyi Majolikagyárban tervezte és készíttette el kerámiai faliképeit, festett kerámia edényeit. A művész munkásságának gerincét alkotó képgrafikák és irodalmi illusztrációk mellett a kiállítás felvillantja Csohány Majolikagyárban végzett munkálkodását, az agyaggal való barátkozását is. Supka Magdolna művészettörténész megfogalmazásában Csohány Kálmán nem csak rajzolt, de mintegy verset írt ceruzával és tollal, minden rajzából költemény született. A mindössze ötvenöt éves korában, 1980-ban elhunyt művész az ars poeticáját úgy fogalmazta meg, hogy az emberek életét és érzelmi világát szeretné a saját eszközeivel ábrázolni.


Csohány Kálmán: A víg poéta
1973, papír, tus, 3121 cm, TJM Kgy ltsz.: 73.27
Fotó: Dömötör Mihály

A Tornyai János Múzeum gyűjteményében kéttucatnyi Csohány-mű található – grafikái mellett egy olyan kerámiaváza is, amelynek „párját” Kondor Béla egy közös vásárhelyi művésztelepen készítette ‑, de a február első napjaiban nyíló emlékkiállításhoz a szervező közgyűjtemény szeretné felkutatni az életmű hódmezővásárhelyi lakosoknál lévő darabjait is. A Csohány Kálmán alkotások tulajdonosai december végéig jelentkezhetnek a Tornyai János Múzeum elérhetőségein a felajánlandó műtárgyak reprodukcióival.

Eseménynaptár
« » 2024 december
ke sze csü szo va
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5