Amszterdamban szerzett tapasztalatokat a Tornyai-múzeum művészettörténésze

A holland főváros múzeumainak működésébe nyertek bepillantást a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ Cselekvő közösségek projektjének résztvevői négynapos, amszterdami szakmai tanulmányútjukon. A magyar szakemberek között ott volt a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum művészettörténésze, Képiró Ágnes is.

A látogatás során felkeresték a város történetét bemutató Amsterdam Museumot, az utca művészetét, közte a graffitit is megmutató Street Art Museumot, valamint a második világháborúban Hollandia német megszállásának történetét feldolgozó Verzetsmuseumot is.

Utóbbi kiállítóhely – szakmai koncepciójában hasonlóan a hódmezővásárhelyi Emlékponthoz és a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyhez – személyek, gyermekek és családok történetén keresztül mutatja be a negyvenes évek közepének világát és a holland ellenállás történetét.

Képiró Ágnes elmondta: a múzeum munkáját több mint ötven önkéntes felnőtt és közösségi szolgálatot ellátó fiatal segíti, akik a felkészítést követően tárlatvezetéseken és a múzeum környéke épületeinek történetét bemutató sétákon juttatják ismeretekhez a látogatókat. A holland szakemberek hangsúlyt fektetnek a fiatalok megszólítására, ezért egy helyi iskola tanáraival és diákjaival együttműködve olyan munkafüzetet dolgoztak ki, amelynek alkalmazásával a fiatal látogatók a kiállítást csoportosan és egyénileg is megismerhetik.

A tanulmányút során nemcsak a holland gyakorlat tárult fel a hazai szakemberek előtt, hanem saját tapasztalataikat is megosztották, hogy azokat hazatérve saját intézményeikben alkalmazhassák.

« » 2019 március