Benczúr Gyula emlékkiállítás a Tornyai János Múzeumban

A magyar történeti festészet kimagasló alakja, Benczúr Gyula (1844-1920) alkotásaiból és személyes tárgyaiból nyílik kiállítás december 15-én, csütörtökön 17 órai kezdettel a Tornyai János Múzeumban. A nyíregyházi múzeum vándorkiállításán az impozáns Benczúr festmények és grafikák mellett a Benczúr-család szalonjának bútorzata, valamint a festő palettája, festőállványa és -botja is megtekinthető lesz jövő év tavaszáig a vásárhelyi közgyűjteményben.

Benczúr Gyula a historizáló akadémikus irányzat egyik legjelentősebb magyar mestere Nyíregyházán született 1844-ben. Kassán egy magániskolában készült fel a müncheni akadémiára, ahol 1860-1861, valamint 1865-1869 között tanult. A hírnevet a kor legbefolyásosabb, neves személyeiről készült zseniális portrék hozták meg számára, szakmai elismertségét a korra jellemző, történelmi témájú alkotásaival szerezte.

A nyíregyházi Jósa András Múzeum gyűjteményeiből több mint harminc Benczúr alkotás, valamint személyes tárgyak érkeztek Hódmezővásárhelyre. A gyűjtemény kiemelkedő darabjai: a Patrona Hungariae című, 1920-ban készült mű, melyet Nyíregyháza akkori polgármestere, Szohor Pál a város lelkes lakóinak összefogásával vásárolt meg 1935-ben, valamint a Nyulas Madonna és Kun László halála – más néven Boszorkányok éjszakája.

Benczúr Gyula portréképei közül láthatjuk gróf Károlyi Gyulát és feleségét, gróf Károlyi Gyuláné gróf Pálffy Geraldine-t ábrázoló festményeket, Izabella Brant képmását, Stark Netus és felesége portréját, valamint Tutkó Károlyné arcképét is. A Leányka portrét 1981-ben vásárolta meg a Jósa András Múzeum a festőművész húgának unokájától – az azonban sajnos nem tudható, hogy kit ábrázol, de valószínűsíthető, hogy egy rokon vagy legalábbis közeli ismerős lehetett.

A grafikák közül kiemelkedő a Csatakép, amely magyarok tatárok ellen vívott közelharcát ábrázolja. A kiforrott, részletekben gazdag alkotás érdekessége, hogy azt Benczúr Gyula tizenkét éves korában készítette.

A Tornyai-múzeum földszinti termeiben korhű hangulatot keltenek a Benczúr-hagyaték személyes tárgyai. Így a művész festőállványa, amely lánya, Benczúr Ida jóvoltából került a nyíregyházi múzeumba. Az intézmény iparművészeti gyűjteménye őrzi az 1970-es évek elejétől azt a nyolc darabból álló szalongarnitúrát is, mely egykor a Benczúr család tulajdonában volt. Igazi kuriózumként látható a kiállításban Benczúr Gyula festőszéke, palettája és festőbotja is.

A Benczúr Gyula emlékkiállítás megnyitója 2022. december 15-én, csütörtökön 17 órakor lesz a Tornyai János Múzeum földszinti termeiben. A tárlatot megnyitja Madár Ximena, a Jósa András Múzeum művészettörténésze, köszöntőt mond Dr. Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója és Dr. habil. Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója.

A tárlat 2023. március 26-ig látogatható.

« » 2024 március