Dr. Dömötör János emlékezete

Igazgatók emlékezete
Dr. Dömötör János (1922-2009) a kutúraszervező, a múzeumgyarapító

2022. február 27. - április 25.

„Hódmezővásárhely lakonikus rövidséggel a város ahol születésem óta élek. Tevékenységeim, örömeim, bánataim, sikereim és kudarcaim helyszíne. [...] Hálás vagyok a városnak, hogy megvalósíthattam itt valamit Albert Schweitzer általam is vállalt életcéljából: szolgálni és segíteni.”
Dr. Dömötör János: Vásárhelyről, 2003

A hódmezővásárhelyi múzeum első múzeumőre, Kiss Lajos (1881-1961) néprajzkutató munkásságát bemutató kiállítással indult az a sorozat 2020-ban, amely közgyűjteményünk jeles vezetőinek emlékét idézi meg. A száz éve született Dr. Dömötör János (1922-2009) három évtizedes múzeumigazgatói megbízatása és kultúraszervező szolgálata meghatározta, karakteresen alakította városunk kulturális arculatát a 20. század második felében.

Ahogy Trogmayer Ottó, a szegedi Móra Ferenc Múzeum igazgatója megfogalmazta nekrológjában:
„Fél évszázadon át Ő volt az alföldi képzőművészet kenyerének kovásza, sikereinek, eredményeinek megalapozója.”

Dr. Dömötör János (1922-2009) múzeumigazgató
Fotó: Dömötör Mihály

Jelen kiállítás Dömötör János életútját, a művészet és a kultúra iránt mélyen elkötelezett, derűs személyiségét tárja az emlékezők és a látogatók elé. 1961-től 1991-ig vezette a Tornyai János Múzeumot, amely igazgatósága alatt nemcsak a város kulturális életének kiemelt intézménye volt, hanem országos jelentőségűvé is vált a Vásárhelyi Őszi Tárlatok által, de országos figyelmet kapott szinte minden kiállítás és rendezvény, amelynek a múzeum volt a gazdája. Igazgatósága alatt példátlan gazdagodás   gyűjteményi gyarapodás, kiállítóhelyek létrejötte  , pezsgő művészeti és kulturális élet jellemezte Hódmezővásárhely városát. A második világháborút követően a Tornyai Társaság titkáraként lépett a kultúra szolgálatába, majd jogászként került a múzeumigazgatói székbe, mégis mindannyian a jó tollú, az olvasmányosan író, szenvedélyesen, finom humorral és magával ragadóan beszélő emberként emlékezünk rá, aki szülővárosában éppúgy, mint megyehatáron innen és túl, a fővárosban, Vásárhely testvérvárosaiban és Európa számos pontján ugyanolyan lelkesedéssel nyitott kiállításokat, tartott előadásokat.

Dömötör János sokszínű és sokrétű munkásságára e kiállítás csupán rávilágítani képes, a teljes ouvre monografikus igényű feldolgozása még várat magára…

Igazgatók emlékezete
Dr. Dömötör János (1922-2009) a kutúraszervező, a múzeumgyarapító

2022. február 27. – 2022. április 24.
Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely

A kiállítást rendezte: Bernátsky Ferenc és Elek András