2025 január 13. |
„Ma a művészet itt jár a földön. […] a művész nem szolgál mást, mint a maga érzéseit. Azt festi és úgy, amit az élet, a természet, a fény, a színek finom rezgése kisugároz, ami neki szép, érdekes, ami megmozgatja.” – vetette papírra ars poétikának is beillő gondolatait Endre Béla festőművész 1911-ben. Endre tájképfestészetről és saját művészetéről vallott idézete lett a címe annak a különleges kiállításnak, amely egy magángyűjtemény vásárhelyi képeiből válogatva, a 20. század jeles, a dél-alföldi művészvárosban élő és alkotó festőinek munkáiból válogat, köztük másfél tucatnyi Endre Béla művet is felvonultatva.
A Tornyai János Múzeum képzőművészeti tárlatain gyakorta jelennek meg olyan magántulajdonban lévő műalkotások, amelyek kuriózumokkal egészítik ki egy-egy bemutatásra kerülő életmű, témakör vagy kurátori gondolat műsorozatát. A közgyűjtemény azonban többször biztosított már lehetőséget olyan magángyűjtemények bemutatkozására is, amelyek az adott kollekció értékeit és egyediségét tárták a szélesebb művészetkedvelő közönség elé. Petrányi Zsolt művészettörténész szerint a gyűjtői gyakorlatot alapvetően a művészet iránti elkötelezettség és a művészeti tevékenység csodálata határozza meg. A január 18-án nyíló kiállítás – „névtelenségbe burkolódzó” tulajdonosának ‑ festményei közel száz évet felölelve, a vásárhelyiség tematikájában mutatnak be egyáltalán nem vagy kevéssé ismert műalkotásokat Tornyai Jánostól kezdődően egészen Fejér Csabáig.
A mintegy félszáz műből álló kiállítási kollekció időben legrégebbi darabja egy, a vásárhelyi múzeum névadójának ifjúkori rajza, de látható Tornyai „stílusváltásának” egyik példája, a téglási pusztán az 1900-as évek elején festett műve, valamint bajai és szentendrei korszakának festményei is. A gyűjtemény leghangsúlyosabb és legnagyobb számú alkotással jelen lévő művésze Endre Béla, akinek témái szintén széles skálán mozognak a lírai tájképektől, a bensőséges hangulatú szobabelsőkön át a modernizmus jegyeit magukon viselő csendéletekig. A két háború közötti korszakból Hanna Mela élet- és utcaképei, Rudnay Gyula és Kovács Mári tanyai hangulatot árasztó egy-egy képe, valamint Vén Emil ártéri tája szerepel. A Vásárhelyi Őszi Tárlatok klasszikusai közül Kohán György, Kurucz D. István, Kajári Gyula, Németh József, Szalay Ferenc és Fejér Csaba egy-egy vagy több műve kerül kiállításra az Alföldi Galéria Szőnyi utcai szárnyában.
A „Ma a művészet itt jár a földön…” - Egy magángyűjtemény vásárhelyi képei című kiállítás megnyitója január 18-án, szombaton 16 órakor kezdődik az Alföldi Galériában. A kollekciót Dr. Nagy Imre művészettörténész, a Tornyai János Múzeum ny. igazgatója ajánlja a résztevők figyelmébe, a vernisszázs zenei közreműködője Suhanyeczné Puskás Barbara csellóművész lesz.
Tornyai János Múzeum | |
6800 Hódmezővásárhely, Dr. Rapcsák András út 16-18. | |
Telefon: | +36 62 242 224 |
E-mail: | tjm@tjm.hu |
Térkép: |