Nyelvválasztás:

Hódmezővásárhelyi festőművészek képeiből nyílik kiállítás az Alföldi Galériában

Hódmezővásárhelyi festőművészek képeiből nyílik kiállítás egy magángyűjtemény anyagából szombaton az Alföldi Galériában Ma a művészet itt jár a földön címmel.

Ibos Éva művészettörténész a tárlat szerdai sajtóbejárásán elmondta, a kiállítás címét Endre Béla egy 1911-es írásából kölcsönözték.

A művész a tájképfestészetről és saját művészetéről azt írta:"Ma a művészet itt jár a földön. […] a művész nem szolgál mást, mint a maga érzéseit. Azt festi és úgy, amit az élet, a természet, a fény, a színek finom rezgése kisugároz, ami neki szép, érdekes, ami megmozgatja."

A szakember kifejtette, a Tornyai János Múzeum képzőművészeti tárlatain gyakorta jelennek meg olyan magántulajdonban lévő műalkotások, amelyek kuriózumokkal egészítik ki egy-egy bemutatásra kerülő életmű, témakör vagy kurátori gondolat műsorozatát.

A közgyűjtemény azonban többször biztosított már lehetőséget olyan magángyűjtemények bemutatkozására is, amelyek az adott kollekció értékeit és egyediségét tárták a szélesebb művészetkedvelő közönség elé.


Ibos Éva művészettörténész mutatja be a „Ma a művészet itt jár a földön…” – Egy magángyűjtemény vásárhelyi képei című kiállítást a sajtó képviselőinek 2025. január 15-én az Alföldi Galériában.

A kurátor úgy fogalmazott, egy magángyűjtemény anyagát meghatározza a tulajdonos ízlése, személyes szimpátiája. A szombaton nyíló kiállítás - "névtelenségbe burkolódzó" tulajdonosának - festményei csaknem száz évet felölelve, a vásárhelyiség tematikájában mutatnak be alkotásokat.

A válogatás jellegéből adódóan szubjektív, ugyanakkor mégis egységet alkot a bemutatott anyag. A képeket nézve szinte látható a művészek közti kapcsolati háló, amely középpontjában Tornyai János áll.

A 12 alkotó mintegy félszáz művéből álló kollekció időben legrégebbi darabja a vásárhelyi múzeum névadójának ifjúkori rajza, de látható Tornyai János "stílusváltásának" egyik példája, a téglási pusztán az 1900-as évek elején festett műve, valamint bajai és szentendrei korszakának festményei is.

A tárlat leghangsúlyosabb és legnagyobb számú alkotással jelen lévő művésze Endre Béla, akinek témái szintén széles skálán mozognak a lírai tájképektől, a bensőséges hangulatú szobabelsőkön át a modernizmus jegyeit magukon viselő csendéletekig.


Endre Béla (1870-1928) festőművész alkotásai istalllás előtt a „Ma a művészet itt jár a földön…” – Egy magángyűjtemény vásárhelyi képei című kiállításra készülve az Alföldi Galariában.

A két háború közötti korszakból Hanna Mela élet- és utcaképei, a képzőművészeti főiskolán őt tanító Rudnay Gyula, illetve Kovács Mári tanyai hangulatot árasztó egy-egy képe, valamint Vén Emil a rá jellemző élénk színekkel megfestett ártéri tája szerepel.

A Vásárhelyi Őszi Tárlatok klasszikusai közül Kohán György, Kurucz D. István, Kajári Gyula, Németh József, Szalay Ferenc és Fejér Csaba egy-egy vagy több műve látható március 9-ig az Alföldi Galéria Szőnyi utcai szárnyában.

MTI, a nemzeti hírügynökség - 2024. január 15.


 

Eseménynaptár
« » 2025 január
ke sze csü szo va
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2