Történelem nap mint nap…

A Tornyai János Múzeum ad otthont december 16-án, pénteken 17 órai kezdettel a fennállásának harmincadik évfordulóját ünneplő hódmezővásárhelyi helytörténeti egyesület, a Szeremlei Társaság 2022-es évkönyve bemutatójának.

A mintegy 250 oldalas kiadványban kilenc helytörténeti tanulmány kapott helyet, amelyekben a dél-alföldi város ismert és kevéssé ismert személyeinek életútját ismerhetik meg az érdeklődők, mint például a kétszáz éve született Lichtner Gáspár plébánosét, Hódmezővásárhely római katolikus történetírójáét, Dr. Gaál Sándor orvosét, a kishomoki strandfürdő alapítójáét, vitéz Csáki Sándor csendőr főtörzsőrmester, őrsparancsnokét, valamint Domokos Lajos tanító mindszent–alsóludasi éveit. A kiadvány lapjain megelevenedik Hódmezővásárhely mozitörténete, a vásárhelyi képeslevelezőlap-kiadás első fél évszázada, de az olvasók betekintést kaphatnak a MANSz hódmezővásárhelyi fiókjának utolsó éveibe, a száz évvel ezelőtti választásokba vagy felidézhetik az Égető Eszter-beli Gyenes (valós) alakját. Az évkönyv összefoglalót közöl a társaság 2021. évi tevékenységéről, tagnévsoráról, megemlékezik az elmúlt évben elhunyt helytörténeti kutatókról, míg az adattári fejezet Hódmezővásárhely városának 2021-es krónikája mellett a helyi utcák és terek névadóit, valamint Benkő László műveit összegzi.

A Szeremlei Társaság évkönyvének bemutatóján köszöntőt mond Dr. Nagy Gyöngyi történész, egyesületi elnök, a 2022. évi kötetet Presztóczki Zoltán főlevéltáros, fióklevéltár-vezető ismerteti a december 16-i múzeumi rendezvényen, míg Benák Katalin, a Vásárhelyi Látóhatár folyóirat főszerkesztője Dr. Gaál Sándor orvosról, a kishomoki strandfürdő alapítójáról írt tanulmányát mutatja be.