Nyelvválasztás:

Vizuális kódfejtés a Tornyai-múzeumban

Sajtófotókon, fotóriporteri nézőponton keresztül mutatja be Hódmezővásárhely 1960-as évektől kezdődő eseménytörténetét és annak értelemzési lehetőségeit Dr. Medgyesi Konstantin, a Móra Ferenc Múzeum történész-főmuzeológusa hétfőn délelőtt egy szakmai előadáson.

A Vizuális kódfejtés: Liebmann Béla és Enyedi Zoltán fotográfusok hatása címet viselő vetítettképes bemutató március 25-én 10 órai kezdettel lesz a Tornyai János Múzeumban.

A szegedi Móra Ferenc Múzeum a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz programja támogatásának köszönhetően, A képi ábrázolások különbözőségei és hasonlóságai a rákosista, illetve a kádári diktatúra hétköznapjait illusztráló Liebmann-Enyedi fotógyűjteményben címmel dolgozta fel a Délmagyarország, a Csongrád Megyei Hírlap és a Délvilág két legendás fotóriporterének, Liebmann Béla (1899-1996), valamint Enyedi Zoltán (1939-2009) múzeumi archívumba került fényképanyagát. Liebmann fotóriporteri pályája első felvételével kezdődött, ugyanis temesvári házuk kertjében egy Zeppelin léghajtót örökített meg 1919 augusztusában, amely a kattintást követő néhány percen belül kigyulladt és lezuhant. A harmincas évektől Szegeden élő Liebmann Béla hetven éven keresztül fényképezett elsősorban színészeket és az irodalom jeleseit, valamint megörökítette a Tisza-parti város mindennapi életét.

Enyedi Zoltán több mint harmincezer felvételből álló, szintén évtizedeket átfogó fotóriporteri hagyatékát jó tíz évvel ezelőtt szerezte meg a Móra-múzeum és digitalizálta tervszerűen a kortörténeti dokumentumegyüttest. Enyedi 1960-tól kezdődően megyeszerte járta a kiemelt politikai és közéleti eseményeket, mint a megyei napilap munkatársa. Fotói nemcsak a szegedi múzeum gyűjteményében, valamint a Délmagyarország archívumában, hanem az Emlékpontban is megtalálhatóak. A vásárhelyi közgyűjtemény fotótárában mintegy száz válogatott eseményről készült felvétel található, amelyek közül (múzeumi kordokumentumként) a legjelentősebb a Vásárhelyi Őszi Tárlatok megnyitóin készült sorozata - a hetediktől a harminchatodik vernisszázs megnyitószemélyeit, fődíjasait megörökítő képsorai.

Medgyesi Konstantin előadásában az izgalmas és helytörténetileg érdekes fotók bemutatásán túl azt elemzi, hogy azok teljes egészében-e a valóságot ábrázolják vagy az adott (diktatórikus) kor világmagyarázatai és ideológiái más értelmezési lehetőséget adtak a felvételeknek közlésük pillanatában.

 

Eseménynaptár
« » 2024 május
ke sze csü szo va
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2